Καλως ήλθατε στο Forum της ΕΑΘ. Μπορείτε να μεταφερθείτε και στο [a href="http://www.thessalonikidiveclub.gr"]site[/a]
'Eνωση Αυτοδυτών Θεσσαλονίκης - Forum
23-Απρίλιος-2014, 06:17:15 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

Αρχική   Forum   ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ Ε.Α.Θ. Βοήθεια Ημερολόγιο Gallery Σύνδεση Εγγραφή Chat  
Σελίδες: 1 [2]   Κάτω
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ειδος φυκου  (Αναγνώστηκε 3602 φορές)
Thomas
Επισκέπτης
« Απάντηση #15 στις: 30-Οκτώβριος-2009, 12:26:42 πμ »

Το προβλημα του Αμβρακικου αγαπητε, δεν ειναι μια ιστορια που τραβαει χρονια, αλλα μια ιστορια που τραβαει ακριβως 2-3 χρονια μετα απο την εγκατασταση των ιχθυοκλωβων.
Αν εσυ εχεις ερθει δυο φορες, εγω ζω τα τελευταια 50 χρονια εδω, και γνωριζω τον κολπο σπιθαμη προς σπιθαμη και εξωτερικα (μολυσματικες εστιες) και εσωτερικα (βυθος). Καθως επισης τον γνωριζα σε ολες τις φασεις του, και για το λογο αυτό μπορω να εκφερω μια αξιοσεβαστη γνωμη και να κανω μερικες αξιοπιστες συγκρισεις.
Οπως ξαναειπα ο κολπος ειναι μια υπερτροφικη στα ανωτατα ορια θαλασσα, και δεν ενδεικτειται για τετοιου ειδους αναπτυξη.
Για αυτον τον λογο λοιπον και το κρατος μετα απο περιβαλλονολογικες ωκεανογραφικες και αλλες μελετες, δεν τον εχει ενταξει στις περιοχες αναπτυξης ιχθυομοναδων.
Οι μοναδες οι οποιες λειτουργουν αυτη τη στιγμη μεσα, λειτουργουν παρανομα, και σαν θεση, και σαν φυση.
Σαν φυση γιατι?
Γιατι η μεγαλυτερη απο αυτες εχει δυναμικοτητα 200 τονων, και εκτρεφει 600, και η μικροτερη εχει δυναμικοτητα για 100 τονους και εκτρεψει 400, αν και ολες τωρα εχουν κανει επεκτασεις και ειναι στους 200 (με εκτροφη τους 600).
Και αφου λοιπον λειτουργουν παρανομα (ειναι παρανομες οι αδειες τους δηλαδη και εχουν εκδοδει με διαφορες κομματικες λαμογιες και λαδωματα, και μπορω να στο αποδειξω.....αλλωστε ουδεν κρυπτο υπο του ηλιου), πρεπει αμεσα να απομακρυνθουν και να πανε στις εγκεκριμενες περιοχες απο την πολιτεια, ητη, Αστακος Αιτολοακαρνανιας και Σαγιαδα Θεσπρωτιας.
Εγω τωρα σαν χημικος και  ντοπιος κατοικος, γνωριζοντας το παρελθον, την πορεια, και παρον (αλλα και το μελλον αν συνεχισει ετσι η κατασταση) του κολπου, λαμβανοντας υπ οψιν πορισματα ερευνων του γεωλογικου τμηματος του πανεπιστημιου Πατρων, του χημικου τμηματος του πανεπιστημιου Ιωαννινων, καθως και αλλες πολύ σοβαρες περιβαλλοντολογικες μελετες και ερευνες, και όχι αυτές που κανει ο κος Μαργαρης κατ εντολη του Νηραια στην Κρητη και στο Αιγαιο (άλλες θαλασσες αυτές, καμμια σχεση με τον Αμβρακικο κολπο), και κατ εντολη της εφημεριδος “τα Νεα” στην προκειμενη περιπτωση του κολπου (που προσπαθει να τσουβαλιασει τα παντα σε ένα τσουβαλι γιατι επεσε το μπικικινι, γιατι εχει και δω μοναδες ο Νηραιας, τις αγορασε απο μερικους ξοφλημενους) πιστευω και όχι μονο πιστευω αλλα ειμαι σιγουρος, οτι αν απομακρυνθουν οι μοναδες απο τον κολπο, ο κολπος σταδιακα σε λιγα χρονια θα επανελθει στην προηγουμενη του 1995 κατασταση αποβαλλοντας και αφομοιωνοντας ολη αυτη την οργανικη υλη η οποια αιωρειται στα νερα η επικαθεται στο βυθο και προκαλει αυτη την τρομερη ανοξια των νερων.

Η επιβαρυνση σημερα του κολπου από τις υπαρχουσες ιχθυομοναδες ισοδυναμει με την επιβαρυνση που θα ειχε μια πολη 500 χιλιαδων ανθρωπων, οι οποιοι θα πετουσαν  όλα τους τα απορρυματα απ ολες τους τις δραστηριοτητες στη θαλασσα χωρις καμμια επεξεργασια (αυτό το λενε επιστημονες από το παν Πατρας και όχι εγω), οποτε το να μιλαμε σημερα για ρεματα και χωματερες, σταυλους και ελαιοτριβεια, είναι τουλαχιστον βλακωδες.
Ο πλυθυσμος δε που κατοικει παριξ του, βγαλε την Πρεβεζα η οποια εχει το βιολογικο της νεοτατου τυπου αποπερατωμενου εδώ και 4 χρονια  με αποβολη των  υδατων του αντιδιαμετρικα στο Ιονιο, είναι το πολύ 20 χιλιαδες ανθρωποι, και δεν υπαρχει άλλη αναπτυξη, πλην της αλιειας και της κτηνοτροφιας, η οποια και αυτή βαινει μειουμενη.

Εγω τωρα θα παρακαμψω ολα τα αλλα που γραφεις (στην Αμερικη και στα αλλα "πολιτισμενα κρατη" δεν ειχανε κλουβια εκει που χαλασε λεφτα το κρατος για να καθαρισει, αλλα καθαρισανε τα αστικα λυματα απο τις πολεις και το λαο. Αν ειχανε αποβλητα απο κλουβια, θα ειχανε βαλει τα αφεντικα τους να τα φανε, και δεν θα χαλουσαν ενα δολαριο απο τα κρατικα ταμεια, εκει φυσικα θα ξερεις οτι δεν υπαρχουν επιδοτησεις) και θα σταθω σε ενα.
Μπαινεις εδω (δευτερη φορα) σε δικα μου ποστ, προσπαθοντας να στηριξεις το επαγγελμα σου.
Και το κανεις υποβιβαζοντας τους Ελληνες σαν χωρα και λαο, και εκθιαζοντας διαφορες αλλες πολιτισμενες χωρες (ειναι ιδιωμα αυτο της συγχονης σπουδαγμενης νεολαιας που το παιζουν γιαπυς).
Ειχες γραψει πριν καποιες μερες, οτι σε ολες τις Ευρωπαικες χωρες υπαρχουν κλουβια, και ανεφερες παραδειγμα την Ιταλια, την Γαλλια και την Ισπανια.
Στην Ιταλια που εχω ζησει (δεν σπουδασα εκει, 8 χρονια σπουδων εδω τα εκανα, αλλα σπουδαζε εκει η αδερφη μου), ξερω απο πρωτο χερι οτι απαγορευται η τοποθετηση ιχθυομοναδων στη θαλασσα, αλλα μονο στην στερια (σκαβεις δηλαδη στερνες και βαζεις εκει ψαρια), και επειδη αυτος ο τροπος ειναι ατελεσφορος, δεν υπαρχουν εκει κλουβια (κραταω μια επιφυλαξη μηπως τα τελευταια χρονια ο Μπερλουσκονι εχει φτιαξει, αλλα ...απιθανο).
Πες μου σε παρακαλω εσυ που εισαι της δουλειας, οι αλλες δυο χωρες ποσο τοναζ σε ιχθυοκλωβους λαβρακοτσιπουρας εχουν??
Ποιες αλλες Ευρωπαικες "πολιτισμενες χωρες" εκτος απο την  Ελλαδα παραγει τοσο  πολυ ψαρι οσο εμεις??
Τωρα θα μου πεις εμεις εχουμε το καλο κλιμα....
Εχεις δικιο, εμεις και μερικες Αφρικανικες και ανατολικες υποαναπτυκτες χωρες...

Δυστυχως φιλε μου, αυτος ο τροπος αναπτυξης που μας επεβαλαν απεχει κατα πολυ απο το σωστο συγχρονο τροπο αναπτυξης με τις αναλογες οικολογικες ευαισθησιες που πρεπει να ακολουθησουμε σαν λαος.
Μπορουμε τελικα να κανουμε και κατι καλυτερο περα απο τις ιχθυομοναδες.

Παρ ολα αυτα, δεν κατακρινω ολες τις μοναδες αυτες, αλλα....στον τοπο τους, και με τα τοναζ που λενε οι αδειες τους και ουτε κιλο παραπανω. Γιατι το τοναζ αυτο εχει καθοριστει απο επιστημονες της θαλασσας και περιβαλλοντολογους, ουτως ωστε να επιβαρυνουν το κατ αναγκη (γιατι τιποτα δεν γινεται χωρις να επιβαρυνεις, και αυτο πιστευω να το ξερεις), και οχι να γεμιζουν τη θαλασσα σκατα.

Οσο για αυτο...

Παράθεση
Γιατί τα λέω αυτά?
Επιφυλάσσομαι για το αποτέλεσμα της ευαισθητοποίησης του κόσμου. Έστω και έγινε, θα φύγει η χωματερή? θα γίνουν νέοι βιολογικοί? θα μεταγκατασταθούν οι μονάδες? θα σταματήσει η ρύπανση απο τα ρέμματα? Είναι απαραίτητη η κρατική παρέμβαση. Αυτούς εκεί πάνω πρέπει να ευαισθητοποιήσεις και να βάλουν το χέρι στη τσέπη

..ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω  Θυμός
Δεν σου χαριζει κανενας τιποτε φιλε, μονος πρεπει να το διεκδικησεις.
Καταγράφηκε
k.tzak
Νέος Χρήστης
*

Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: 30-Οκτώβριος-2009, 10:17:23 πμ »

Μπαίνω σε δικό σου ποστ για να υποστηρίξω το επάγγελμά μου? Ανήκω και στη σύγχρονη σπουδαγμένη νεολαία που το παίζει γιάπις??
Κατακρίνω και τους έλληνες και την ελλάδα, λόγω σουηδικής υπηκοότητας μάλλον?!?...

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου για την περιοχή που ζεις, που σε κάνει να αντιδράς με τέτοιο τρόπο..

α. Είτε αναφερθώ θετικά είτε αρνητικά για τον επαγγελματικό κλάδο στον οποίο ανήκω, ούτε μπόνους θα πάρω ούτε θα απολυθώ. Οπότε θέλω να πιστεύω ότι εκφράζω προσωπική άποψη΄και μάλιστα όσο πιο αντικειμενική γίνεται.
β. Αν δεν μπορείς να αποδεχτείς ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις οι οποίες θα αναρτηθούν ως απάντηση σε δικά σου post τότε ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ. Και αν έχω αντίθετη άποψη στο επόμενο Post πάλι θα απαντήσω. Και ας με κράζεις όσο θέλεις. Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου.
γ. Μαρέσει που χωρίζεις τις επιστημονικές έρευνες σε καλές και αξιόπιστες και σε κακές και ανακριβείς. Ότι μας βολεύει?
δ. Υπάρχουν νόμοι αλλά δεν εφαρμόζονται. Ναι στην εφαρμογή των νόμων, ΟΛΩΝ όμως και όχι μόνο αυτών που μας συμφέρουν.
ε. Για πληροφορίες για την παραγωγή πάνε www.fao.org Θα βρεις τα πάντα και για την Μεσογειακή παραγωγή
ζ. Κλουβιά υπάρχουν παντού άσχετα αν δεν τα είδες.
στ.
{Δυστυχως φιλε μου, αυτος ο τροπος αναπτυξης που μας επεβαλαν απεχει κατα πολυ απο το σωστο συγχρονο τροπο αναπτυξης με τις αναλογες οικολογικες ευαισθησιες που πρεπει να ακολουθησουμε σαν λαος.
Μπορουμε τελικα να κανουμε και κατι καλυτερο περα απο τις ιχθυομοναδες.}
Εσένα σου φταίνε τα κλουβιά εμένα μου φταίνε οι τράπεζες...
η. {Παρ ολα αυτα, δεν κατακρινω ολες τις μοναδες αυτες, αλλα....στον τοπο τους, και με τα τοναζ που λενε οι αδειες τους και ουτε κιλο παραπανω. Γιατι το τοναζ αυτο εχει καθοριστει απο επιστημονες της θαλασσας και περιβαλλοντολογους, ουτως ωστε να επιβαρυνουν το κατ αναγκη (γιατι τιποτα δεν γινεται χωρις να επιβαρυνεις, και αυτο πιστευω να το ξερεις), και οχι να γεμιζουν τη θαλασσα σκατα.}
Τη μια γράφεις (βλ. στ) την άλλη γράφεις αυτό (βλ. η). Θα αποφασίσεις?
θ.Αλήθεια μόνο 2-3 χρόνια υπάρχει το πρόβλημα του Αμβρακικού?
ι. Μόνο 2-3 χρόνια υπάρχουν κλουβιά εκεί?

Φυσικά και εκφράζεις αξιοσέβαστη γνώμη. Εννοείται ότι πιστεύω ότι ξέρεις κάτι παραπάνω μιας και ζεις 50 χρόνια εκεί (τα προηγούμενα 50?). Περιμένουμε να μας δώσεις στοιχεία και λεπτομέρειες γιατί αν όχι εσύ ποιος?
Θα επιμείνω ότι χρειάζεται κάποιος να αφυπνίσει την κοινη γνώμη όχι μόνο για λίγο σαν πυροτέχνημα, αλλά να περάσει στη νοοτροπία και των κατοίκων αλλά και των υπευθύνων στα κέντρα αποφάσεων.

ΚΤ
Καταγράφηκε
Thomas
Επισκέπτης
« Απάντηση #17 στις: 30-Οκτώβριος-2009, 03:12:14 μμ »

k.tzak, ειμαι 50 ετων, και το προβλημα του Αμβρακικου δεν ειναι τα τελευταια 2-3 χρονια, αλλα:

Παράθεση από: thomas
αλλα μια ιστορια που τραβαει ακριβως 2-3 χρονια μετα απο την εγκατασταση των ιχθυοκλωβων.

Απο το 1995 περιπου δηλαδη (οι πρωτες αδειες δωθηκαν το 1992 επι Μητσοτακη)

Φιλε μου σημερα ζουμε σε μια εποχη που αξια δεν εχει η ποσοτητα, αλλα η ποιοτητα....γενικα.

Και αυτο:

Παράθεση από: k.tzak
Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου για την περιοχή που ζεις, που σε κάνει να αντιδράς με τέτοιο τρόπο..

δειχνει ανθρωπο χωρις καθολου ποιοτητα και με αμελητεα ποσοτητα.

Δεν εχουμε τιποτε αλλο να πουμε.

Καταγράφηκε
k.tzak
Νέος Χρήστης
*

« Απάντηση #18 στις: 30-Οκτώβριος-2009, 04:30:56 μμ »

Τις εκφράσεις περί ποιότητας και ποσότητας κράτα τες για τους φίλους σου τους ιχθυοκαλλιεργητές.

Φαντάσου να είχα εντελώς αντίθετη άποψη τι θα κατέβαζες...

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και να πετύχεις τον στόχο σου στο συγκεκριμένο θέμα.. Αλήθεια έχεις στόχο ή απλά κράζεις προς όλες τις κατευθύνσεις?

Τα φιλιά μου από τη Σουηδία (φοράω γραβάτα γράφωντας αυτό το post)

KT
Καταγράφηκε
Thomas
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: 31-Οκτώβριος-2009, 12:27:28 πμ »

Θα παρακαλουσα καποιον μοντερατορα να σβησει αυτο

Παράθεση

γιατι ειναι χοντρη μαλακια

Ευχαριστω

Θωμας
« Τελευταία τροποποίηση: 31-Οκτώβριος-2009, 07:29:04 πμ από Thomas » Καταγράφηκε
ppetross21
Μέλος ΔΣ ΕΑΘ - TDC Board Member
Hero Χρήστης

« Απάντηση #20 στις: 31-Οκτώβριος-2009, 09:27:13 πμ »

Τα ΝΕΑ παρουσιάζουν μία διαφορετική εικόνα του Αμβρακικού :
ME ΟΔΗΓΟ ΤΗ ΦΥΣΗ
ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΥ

βάζω τα παραπάνω λινκς για να δούμε ότι η κοινή γνώμη ''διαμορφώνει" άποψη εντελώς διαφορετική απο αυτή που συζητάμε εδώ στο φόρουμ.
Εαν λοιπόν υπάρχουν ενδέιξεις ή αποδείξεις για την τωρινή κατάσταση του Αμβρακικού θα πρέπει να δημοσιοποιηθούν με κάθε τρόπο , ακόμη και στα ΝΕΑ  Κλείσιμο ματιού

Καταγράφηκε

Petros Ornithopoulos
my photos

vchou
Administrator
Sr. Χρήστης

« Απάντηση #21 στις: 31-Οκτώβριος-2009, 12:00:02 μμ »

Θα παρακαλουσα καποιον μοντερατορα να σβησει αυτο

Παράθεση

γιατι ειναι χοντρη μαλακια

Ευχαριστω

Θωμας

Αποτελεί πάγια θέση των διαχειριστών οτι εφόσον η συζήτηση μένει σε ευπρεπές επίπεδο και αποφεύγονται οι προσωπικές προσβολές, ο καθένας γράφει ότι θέλει με δικιά του ευθύνη. Το περιεχόμενο των μηνυμάτων και ο τρόπος έκφρασης χαρακτηρίζουν πρώτα τον συγγραφέα και μετά τους υπόλοιπους και το forum.

Κατά τα άλλα μια χαρά κουβέντα γίνεται με διαφορετικές απόψεις αλλά και σημεία συμφωνίας.
Καταγράφηκε

“Sitting quietly, doing nothing, spring comes, and the grass grows by itself”
http://www.nano-micro.gr/
Scuba Diving Archive
Thomas
Επισκέπτης
« Απάντηση #22 στις: 01-Νοέμβριος-2009, 01:07:32 πμ »

Παράθεση
Το περιεχόμενο των μηνυμάτων και ο τρόπος έκφρασης χαρακτηρίζουν πρώτα τον συγγραφέα

Μαλλον να εχεις δικιο.

Πληροφοριακα, προχτες την 28η Οκτωβριου, παρ ολη την αρνητικη σταση της γυναικας μου (που ηθελε να παμε στην παρελαση να δουμε τα παιδια), εγω πηγα για βουτια παλι στον κολπο, και αντικρυσα αυτο το φαινομενο

Τι ειναι αυτο το πραγμα??

Οπως ξερουμε το καλοκαιρι τα νερα επιφανειακα ειναι πιο ζεστα, και βαθυτερα πιο κρυα.
Το χειμωνα δε ειναι ακριβως αναποδα.
Καποια εποχη μετα το καλοκαιρι, που ο καιρος κρυωνει και τα επιφανειακα νερα αρχιζουν να κρυωνουν, ερχεται καποια στιγμη (πριν γινουν πιο κρυα στην επιφανεια απο το βυθο), που τα επιφανειακα νερα, εχουν ακριβως την ιδια θερμοκρασια με τα βαθυτερα.
Αυτο λοιπον συνεβαινε στη βουτια αυτη. Δεν υπηρχε καθολου θερμοκλινες απο την επιφανεια μεχρι τα 20 μετρα βαθος, και η θερμοκρασια ηταν παντου 18 βαθμους.

Με αυτες λοιπον τις αλλαγες της θερμοκρασιες μεταξυ βαθυτερων νερων και ρηχοτερων, και με την μεταφορα νερων απο τα βαθια στα ρηχα και τουμπαλιν  Σαρκασμός  ολη αυτη η οργανικη υλη:

η οποια ειναι αποβλυτα ιχθυοκλωβων και η οποια επικαθεται κατω στο βυθο σαν ζελοειδης ουσια, μετακινειται απο το βυθο απο τους μετακινουμενους ογκους υδατων, και μεταφερεται στα μεσονερα. Εκει κλεινει μεσα της και αφθονο πλακτον καθως και καθε αλλη αιωρουμενη ουσια, και φτιαχνει αυτο το αιωρουμενο αθλιο πραγμα το οποιο μεταφερεται με τα ρευματα, και γεμισε ολος ο κολπος. Απο τον πατο (20 μετρα) μεχρι την επιφανεια.
Στην επιφανεια φαινεται σαν τεραστιες  σκουροχρωμες κηλιδες, τις οποιες φωτογραφισα πανω απο τη βαρκα, αλλα τις εχασα στον υπολογιστη απο βλακεια μου.
Αυτο λοιπον το αιωρημα (οπως γραφει και ο φιλος μου ο Ρενος εδω http://www.huts.gr/forums/showthread.php?t=5529 , γι αυτο το αγαπαω αυτο το παιδι ωρες -ωρες....που παει και τα βρισκει) μεταφερει μακρυα απο τον τοπο μολυσματικα μικροβια οπως γραφει και εκει ο καθηγητης Roberto Danovaro

Τελικα.
Αυτο το πραγμα ειναι φοβερο, 30 χρονια τωρα που βουταω στον κολπο δεν το εχω ποτε ξανασυναντησει και μαλιστα σε τετοια εκταση, φετος παρουσιαζεται για πρωτη φορα, και ειναι σημαδι οτι τα πραγματα εχουν φτασει πλεον στο απροχωρητο.

Παράθεση
Κατά τα άλλα μια χαρά κουβέντα γίνεται με διαφορετικές απόψεις αλλά και σημεία συμφωνίας.

Τωρα αγαπητε Βασιλη (Βχου) καλη γινεται η κουβεντα, αλλα σε καθε κουβεντα καλο θα ηταν, οταν καποιος παραθετει μια αποψη, να παραθετει και στοιχεια που να την στηριζει, και οχι εγω να ρωταω τι τοναζ εχει η Γαλλια στους ιχθυοκλωβους και να μου απανταει η αλλη αποψη με λινκ.
Δεν ισχυριζομαι οτι η αστικη αναπτυξη στην εισοδο του κολπου ειναι χωρις ευθυνες, και μαλιστα εγραψα οτι η κατασκευη της μαρινας στην εισοδο ηταν τεραστειο εγκλημα το οποιο βραχυκυκλωσε τα ρευματα (τα οποια υπ οψιν τα χω χαρτογραφημενα και πριν και μετα τη κατασκευη της μαρινας σε ολον τον κολπο), και αυξησε σε μεγαλο βαθμο το χρονο ανανεωσης των νερων στον κολπο, γι αυτο παρατηρουνται αυτα τα τρομερα φαινομενα τα τελευταια δυο χρονια. Οσο για το λιμανι της Πρεβεζας, απο τη μια κακως εγινε εκει, αλλα αυτο εγινε τη δεκαετια του 70, και μεχρι την δεκαετια του 90 (20 χρονια δηλαδη) δεν παρατηρηθηκε κατι. Ολα τα φαινομενα παρατηρουνται απο την εγκατασταση των ιχθυομοναδων και δω. Δεν θα βαρεθω να το λεω.
Ο κολπος αγαπητε βχε δεν μπορει να αφομοιωσει με κανεναν τροπο αποβλυτα απο 25 μοναδες Χ 600 τονοι η καθε μια = 15000 τονους ψαριων (και μαλιστα λαβρακοτσιπουρας που ειναι τα πιο ρυπογονα) των ιχθυοκλωβων και ως ειναι λογικο η ανοξια του κολπου προερχεται απο τα αποβλητα αυτα, και οχι απο αστικα αποβλητα. Τα αστικα αποβλητα περιεχουν βαρια μεταλλα και αλλα διαφορα, που στον κολπο σημερα δεν υπαρχουν.

Αν λοιπον καποιος δεν το παραδεχεται αυτο, ας παραθεσει στοιχεια, μετρησεις νερων, φωτογραφιες και εμπειριες απο αποβλητα ποταμων, ποσοτητες αυτων κλπ κλπ, και να μην προσπαθει με παπαριες να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.

Στο μονο πραγμα Βασιλη που υπαρχει συμφωνια, ειναι στο οτι ο Κολπος αντιμετωπιζει σοβαρο προβλημα. Αυτο...δεν λεει, γιατι ειναι πασιφανες.
Το μεγαλο προβλημα σημερα στον κολπο οπως εχω χιλιες φορες γραψει, ειναι οτι δεν θελουν να καταλαβουν οι ειδημονες οτι το προβλημα ωφειλεται κατα 90 % στη λειτουργεια αυτων των ιχθυομοναδων, και οταν διαμαρτυρονται οι ψαραδες οτι δεν εχουν ψαρια και οτι τα διχτια τους γεμιζουν λιπος και γλυστρανε, τους απαντανε οτι γλυστρανε απο το πλακτον.
Ξευτιλα δουλεια!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 01-Νοέμβριος-2009, 09:57:02 μμ από Thomas » Καταγράφηκε
Thomas
Επισκέπτης
« Απάντηση #23 στις: 25-Νοέμβριος-2009, 10:10:37 μμ »

Φυτοπλακτον τους λενε οι αρχες οτι ειναι..........
« Τελευταία τροποποίηση: 25-Νοέμβριος-2009, 10:13:28 μμ από Thomas » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]   Πάνω
  Εκτύπωση  

Μεταπήδηση σε:  

Unique Hits: 1284829 Unique Hits: 1284829